Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

V předchozí části jsme si pověděli něco o snech. Nyní bych rád navázal tím, co nás může brzdit v cestě za svým snem. Základních činitelů je několik. Jsou jimi strach, lenost, „nedostatek času“ a neochota učit se. Všichni, kteří dokázali být úspěšní, se museli s těmito překážkami vypořádat. Každý z nich s nimi určité problémy měl. Pokud by je nezvládali, těžko by se dostali tam, kde jsou nyní. Pojďme si je pěkně popořadě představit a říci si o nich něco bližšího.

Strach
Strach bývá silnou bariérou, která nás brzdí v postupu kupředu. Má schopnost sám sebe dělat větším, než ve skutečnosti je. Díky tomu nás strach může silně ovlivňovat náš život. Můžeme ho považovat za jistý druh síly, který způsobuje nemožnost jednání. Souvisí s tím, že nás naplňuje starostmi a blokuje v nás energii, kterou bychom mohli využít k nějaké činnosti (k činnosti, ze které máme strach). Strach pochází častěji z našich pocitů, než z nějakých konkrétních skutečností. Většinou strach nemá rozumné opodstatnění. Strach na nás může působit ze všech různých směrů. Může mít podobu například ve formě strachu z neúspěchu, nebo strachu o to, co si o vašem počínání pomyslí vaše rodina a známí. Strach z neúspěchu se překonává zejména vírou, o které již byla řeč. Vírou v to, že co děláme má určitý smysl, že je to naše poslání.

Co se týká obav o to, jak naše počínání přijme rodina a přátele, můžeme být klidní, pokud máme kolem sebe lid, kteří nás dokáží podpořit. Ať už budeme sportovat nebo obchodovat s nemovitostmi, podrží nás. V tomto případě musíme překonat pouze strach z toho, že zklameme jejich důvěru, pokud neuspějeme. Rozdílná situace by nastala v okamžiku, pokud by byli lidé okolo nás proti naším aktivitám. Zde by přibyl i strach z toho, že děláte něco „proti jejich vůli“. Tato situace vyžaduje opravdu silné odhodlání. Faktem zůstává také ta skutečnost, že lidé jsou poměrně závistiví tvorové a případný úspěch nám nepřejí. To v nás vzbuzuje další strach. Paradoxně strach z toho, že uspějeme. Na tomto místě si dovolím uvést citát amerického spisovatele a filozofa Elberta Hubbarda: "Chcete-li se vyhnout kritice, nic nedělejte, nic neříkejte, ničím nebuďte." Je zřejmé, že vyhýbání se kritice nikam nevede a že dle mého názoru stojí za to někam směřovat, i když vás druzí často kritizují.

Lenost
Lenost je obvyklým problémem u většiny lidí. Nemusí to být ta typická lenost v tom smyslu, že dotyčný vůbec nic nedělá, ale i že nedělá správné věci. Člověk může být zaneprázdněný a současně líný. Často slýchám stížnosti svých známých, jak mají nízký plat a že je to v práci vůbec nebaví. Ale udělají s tím něco? Většinou ne. Jsou příliš pohodlní na to, aby se pokusili udělat „správnou věc“ a tím dosáhli lepšího uspokojení z práce a jejího ohodnocení. Lenost je jako velká železná koule bránící nám v pohybu. Úspěšní lidé lenost potlačují a snaží se být co nejvíce efektivní. Z toho plyne i jejich dobrý pocit z odvedené práce. Mohou být na ni hrdí. Henry Ford kdysi řekl: "Nikdo se nikdy neproslavil něčím, co hodlal udělat." Není důležité, jestli hodláte zítra udělat krok, který vás posune za svým snem, ale jestli ho onoho budoucího dne také dokážete realizovat. Není to lehké. Musím se přiznat, že s určitou formou lenosti občas dost zápasím. Nicméně bývalo to mnohem horší. Po řadě zkušeností ale vím, že s leností se dá dobře bojovat pomocí vůle a že vůli lze posilovat.

„Nedostatek času“
Každý člověk občas mluví o tom, že by rád šel za svými cíli, ale že na to „nemá čas“. Ve skutečnosti to neznamená, že by mu čas někam mizel, ale značí to ten fakt, že má na práci jiné věci. Úspěšní lidé se shodují na tom, že pokud si nedokážeme zorganizovat efektivně svůj čas, budeme mít s dosahováním cílů problémy. Někomu stačí, aby si vedl diář a podle něho se řídil, ale naopak někdo potřebuje lepší rozvržení svých aktivit. K takovým účelům slouží například metody time managementu. Umět zacházet se svým časem se nezbytné pro úspěšného člověka. Jelikož jsem se také tímto problémem zabýval, udělal jsem si již před pár lety analýzu svých aktivit, abych je mohl efektivně zvládat. A opravdu to pomohlo. Uvědomil jsem si, kde můžu nějaký ten čas ušetřit a lépe využít, když je třeba.

Dnes si udělám analýzu jen občas, pokud měním výrazně své plány (například ve zkouškovém mám jiné aktivity než v době prázdnin). Není to žádná rozsáhlá analýza, žádné na minutu přesné intervaly co kdy a kde udělat, ale pro mé potřeby je to dostačující. Proč o tom tady mluvím? Je fajn, když si dokáže člověk uvědomit, co za ten den může stihnout. Samozřejmě, nikdy se nedá zvládnout úplně vše. Proto je dobré respektovat své preference a zařídit se podle nich. Úspěšný člověk si udělá vždy čas na důležité věci. Zabývá se podstatnými věcmi, které ho posunou dál k cíli. Kdybych to řekl manažerskou terminologií – každý by se měl zabývat porcováním slona (důležité úkoly), než sbíráním jehličí (jednoduché, málo významné úkoly). Tím uvolníme další z brzd při cestě životem. "Chcete se světě vyniknout? Musíte pracovat, zatímco jiní se baví." - Winston Churchill.

Neochota učit se
Podle mého názoru tento bod souvisí s bodem 3.2., který se zabýval leností. Někdy může být člověk líný a proto ho nebaví ani vstřebávat nové poznatky. Rozdílná situace může nastat tehdy, když bude neochota učit se něčemu novém zapříčiněna tím, že si konkrétní člověk myslí, že již o určité oblasti ví vše. I když se dozví o nějaké novince z oboru, může jí rovnou odsoudit jako „hloupost“, i když nevěnoval žádnou pozornost tomu, aby se jí naučil pochopit. V životě se s touto překážkou setkáváme poměrně často. Každý by měl být otevřený novým nápadům a přístupům. Tím nemyslím, aby každý bral vše, co mu kdo podstrčí, ale aby si na danou věc dokázal udělat vlastní názor. Pokud dospěje k názoru, že je námět užitečný, může se jím více zabývat, což přispívá k jeho rozvoji. Bez rozvoje se nedá dosáhnout úspěchu. Lidé bez motivu vzdělávání se většinou končí u rutinní práce, která je pak bude navíc ještě deprimovat.

Počítá se jen DNEŠEK. Vše ostatní jsou jen molekuly Vašich vzpomínek - toho co bylo a nikdy se už nezopakuje. Raději si dejte závazek - ZDE a TEĎ přijměte ROZHODNUTÍ - změnit svůj život. Krok po kroku - v každé oblasti vašeho života. Enjoy your Life. The Game is on !

chci se prihlasit seminar kurz

 

Škola svádění Elite
Praha - Brno - Česká republika
Poradenství, kurzy, semináře
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 608 555 231
Website: www.svadenizen.cz

Obchodní podmínky a cookies

 

Jak Vám doopravdy mužeme pomoct

Dlouhodobě působíme v oblasti osobnostního, milostného a vztahového rozvoje. Poskytujeme odborné služby v oblasti mužsko ženských vztahů, sociální dynamiky, milostného života a osobního růstu. Poskytujeme poradenství, kurzy, školení a semináře pro mnoho spokojených klientů. Přidejte se k úspěšným. Kontaktujte nás - jsme tady pro Vás.